Kızıl Gezegen Mars hakkında öne sürülen ilginç iddialar

İnsanoğlu gözünü uzaya diktiği günden bu yana Kızıl Gezegen Mars her zaman ilgi noktası oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

Günümüzde herkes Mars'ın kızıl bir çöl gezegen olduğunu biliyor. Fakat insanoğlu çok uzun bir süre Mars'ta tıpkı Dünya'da olduğu gibi bir yaşamın sürdüğünü düşünüyordu.

Mars'ta da insanların yaşadığını düşünen Dünyalılar bir süre sonra doğal olarak Marslılar'la iletişime geçmek istedi. 1700'lerin sonunda İngiliz gök bilimci Sir William Herschel, Kızıl Gezegen Mars'ı incelemek için bir teleskop yaptı. Herschel, Mars'ın kutupları bulunduğunu ve çok ince bir atmosfere sahip olduğunu tespit etti. Herschel ayrıca Mars'ta da tıpkı Dünya'daki gibi mevsimlerin yaşandığını tahmin etti. Fakat Herschel Mars'ın karanlık ve aydınlık bölgeleri olduğu gibi bir tespitte bulundu. Bu tespiti ise karanlık yüzeyin okyanus olabileceği ihtimali ile açıkladı.

Bu tespiti yapan Herschel, Mars'ta yaşam süren canlıların tıpkı Dünya'daki gibi su dolu okyanus koşulları ile kolayca yaşadığını düşündü. 

Mars yapay kanallarla çevrili bir gezegen

Marslılar iddiasını doruğa çıkaran en büyük iddia ise gezegende yapay kanalların mevcudiyeti açıklamasıydı. NASA'ya göre 19. yüzyılda daha büyük ve daha gelişmiş teleskopların da üretilmesiyle beraber Mars üzerinde gözlem yapan bilim insanı sayısında artış yaşandı. 1877 yılında İtalyan gök bilimci Giovanni Virginio Schiaparelli, Kızıl Gezegen Mars'ın ilk haritasını resmetmek için çalışmaya koyuldu. Giovanni Virginio Schiaparelli aslında hiç var olmayan okyanus ve kıtalar için isimlendirme yaptı ve canali adını verdiği doğal su kanallarına benzeyen yollar olduğunu fark etti.

İşte saçmalık tam olarak burada başladı. Canali kelimesi İngilizce'deki canal kelimesine son derece benziyordu. Bu sebeple İngilizce'de bu kelime insan yapımı kanal olarak anlaşıldı.  Mars kanalları ile gezegeni daha çok merak etmeye başlayanlar birçok teori ortaya attı. Bu teorilerden en çılgını Amerikalı gök bilimci Percival Lowell'e ait. Percival Lowell, Mars'ta bir zamanlar yaşamın var olduğunu ve gezegenin muhteşem bitkilerle kaplı olduğunu öne sürdü. Percival Lowell'e göre kanallar da Mars'taki bitkileri sulamak amacıyla kullanılıyordu. Böylece sıcak Mars çöllerinde bile yeşillik alanlar yaratılabiliyordu. Bu iddiayı öne süren Percival Lowell ayrıca Marslılar'ın Dünyalılar'dan çok daha zeki olduğuna inanıyordu.

Fakat aynı dönemde yaşayan Giovanni Virginio Schiaparelli, Percival Lowell'in bu fikrine son derece karşı çıktı. Çünkü Schiaparelli, Lowell'in iddialarının gerçekleri yansıtmadığını savunuyordu.

27 Ekim 2018 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Daktilo Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Daktilo Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 319 22 12
Reklam bilgi

Anket Arda Turan'ın yeni imajını siz beğendiniz mi?