Bebek gülmeyi ne zaman öğrenmeye başlar?

Her bebek doğduğu andan itibaren farklı gelişim aşamaları gösterir. Gülmek bebeklerin ilk sosyal davranışlarıdır.

Büyütmek için resme tıklayın

Bebeklerin gülümsemesi de, tıpkı diğer gelişim aşamaları gibi farklılıklar gösterir. Aşağıda bahsedeceğimiz bebeklerin gülme aşamaları için verilen zamanlar her bebekte farklılık gösterebilir.

0-6 Hafta Arasında Reflekse Bağlı Gülme:

Bebekler doğdukları andan itibaren gülümsemeye başlarlar. Yeni doğan bir bebeğin uykusunda gülmesi ebeveynlerini heyecanlandırır, rüyasında neler gördüğünü düşündürtür. Aslında ilk 6 haftalık dönemde uykuda veya uyanıkken gerçekleşen bu gülümsemeler reflekse bağlıdır. Yani bu gülücükler uykudaki ani irkilme ve el, ayak oynatmaları gibi fiziksel bir reflekstir.

6-8 Hafta Arasında Duyarlı Gülme:

6-8 haftalık dönemle birlikte bebeklerde reflekse bağlı hareketlerden yavaş yavaş istemli hareketlere geçiş olur. Bebeğiniz gördüğü ve beğendiği oyuncak vb. nesnelere, hoşuna giden şeylere –mesela gıdıklanmak, komik yüz ifadeleri, yumuşak bir ses tonu ile konuşmak- karşı gülerek tepki verir. Bebeğinizin yüzünüzü incelemesine izin verir, onun hareketlerini taklit eder ve yumuşak ses tonu ile onunla konuşursanız, onun da sizi taklit etmeye başladığını görebilirsiniz.

6. Ay ile Birlikte Farkında Olunan Gülme:

6. ay ile birlikte bebeğiniz artık daha belirgin gülmeye başlar. Özellikle sürekli çevresinde olan anne, baba, aile büyükleri gibi tanıdığı kişiler tarafından ilgi görmek istediklerinde el ve kollarını hareket ettirerek dikkat çekmeye çalışır ve gülerler. Ayrıca başkaları kendi aralarında konuşurken bebeğiniz de sesler çıkararak ilgiyi kendi üzerine çekmeye çalışır. Bebekler 6. aydan sonra ses tonlarını ayırt edebilirler.

12. Ay ile Birlikte Gelişen Mizah Anlayışı

Bebeklerin dil gelişiminin başlaması ile birlikte mizah anlayışları da gelişmeye başlar. Bebeğinizi güldürmek için anlamsız sesler çıkarabilir, komik yüz ifadeleri yapabilir, komik sakarlıklar yapabilirsiniz. Yaptığınız tüm bu hareketlere dakikalarca gülecektir. 1 yaşıyla birlikte bebeklerin gülücükleri iyice anlam kazanır. Bebeğinizin sizi gördüğü zaman gülümsemesi, sizi gördüğü için mutlu olduğu olduğu anlamına gelir.

Bebeklerin aslına bakılacak olursa gülmek için nedene ihtiyaçları yoktur. Ancak bebekler nelere güler diye bakacak olursak;

  • Tanıdığı aile bireylerinin çıkardığı komik sesler oldukça ilgilerini çeker,
  • Çeşitli taklitler, örneğin komik hayvan sesleri,
  • Komik hikayeler,
  • Oyunlar, örneğin yüzünüzü ellerinizle kapatıp açarak ce-ee oyunu oynayabilirsiniz. Ya da bebeğinizi kucağınıza alarak fış fış kayıkçı oyunu oynamaz da onu bir haylı eğlendirecektir.

16 Ekim 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Daktilo Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Daktilo Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 319 22 12
Reklam bilgi

Anket Arda Turan'ın yeni imajını siz beğendiniz mi?